Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Compact HDMI to VGA converter cable
Converts digital HDMI input into analog VGA output + 3.5 mm audio
Up to 1920x1080@60Hz high bandwidth support, HDMI v.1.4 compliant
Output video resolution remains the same as input video resolution
| Summary | Gembird A-HDMI-VGA-03-10. Cable length: 3 m, Connector 1: HDMI + 3.5mm, Connector 2: VGA (D-Sub). Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, ISO 9002. Weight: 140 g, Width: 22 mm, Depth: 44 mm. Package width: 10 mm, Package depth: 130 mm, Package height: 180 mm. Quantity per pack: 1 pc(s) |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=9804 |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.16 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Cable length | 3 m |
| Chipset | CH7101 |
| Connector 1 | HDMI + 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 1080p |
| Certification | CE, ISO 9002 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Depth | 44 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 140 g |
| Width | 22 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 177 g |
| Package width | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 14170 g |
| Master (outer) case height | 340 mm |
| Master (outer) case length | 490 mm |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00096 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.16 kg |