Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
HDMI to VGA adapter cable (not reversible)
Converts digital HDMI input into analog VGA output + 3.5 mm audio
Supports up to 1920 x 1080 @ 60 Hz video resolution
Output video resolution remains the same as input video resolution
| Summary | Gembird A-HDMI-VGA-03-6. Cable length: 1.8 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 2: VGA (D-Sub) + 3.5mm. Weight: 96 g, Width: 22 mm, Depth: 44 mm. Package width: 10 mm, Package depth: 130 mm, Package height: 180 mm |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=9802 |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Cable length | 1.8 m |
| Chipset | CH7101 |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + 3.5mm |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour | Black |
| Depth | 44 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 96 g |
| Width | 22 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 135 g |
| Package width | 10 mm |
| Units per Shipping Box | 100 |
| Unit Calculated Volume | 0.0004461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.121 kg |