The HDMI Female to Female switch supports 18Gbps bandwidth and a maximum resolution of 4K UHD at 60Hz. It features gold-plated connectors and an operating temperature range of -10°C to 50°C.
The HDMI Female to Female switch supports 18Gbps bandwidth and a maximum resolution of 4K UHD at 60Hz. It features gold-plated connectors and an operating temperature range of -10°C to 50°C.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
The HDMI Female to Female connector supports 18Gb/s bandwidth and a maximum resolution of 4K UHD at 60Hz. It has gold-plated connectors and operates in a temperature range of -10°C to 50°C.
Features | |
|---|---|
| Product type | HDMI Female to Female connector |
| Connector A | HDMI® Female |
| Connector B | HDMI® Female |
| Housing material | PVC |
| Connector coating | Gold |
| Dimensions (approximate) | 29 x 23 x 12 mm (1.14 x 0.91 x 0.47 in) |
Specifications | |
| Supported bandwidth | 18 Gbps |
| Maximum resolution | 4K UHD 3840x2160 @ 60Hz 4:4:4 8bit |
| Operating temperature | -10°C to 50°C (14°F to 122°F) |
| Storage temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
Additional information | |
| Packaging type | Polyethylene bag |