The TWS QCY MeloBuds Pro HT08 earphones feature active noise cancellation with four adjustable modes and offer up to 34 hours of playback time with the charging case. They support Bluetooth 5.3 for stable connections and have six microphones for clear conversations.
The TWS QCY MeloBuds Pro HT08 earphones feature active noise cancellation with four adjustable modes and offer up to 34 hours of playback time with the charging case. They support Bluetooth 5.3 for stable connections and have six microphones for clear conversations.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The TWS QCY MeloBuds Pro HT08 earphones feature active noise cancellation with four adjustable modes and offer up to 34 hours of playback time with the charging case. They support Bluetooth 5.3 for stable connections and have six microphones for clear voice calls.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless headphones |
| Brand | QCY |
| Model | MeloBuds Pro HT08 |
| Color | White |
Specifications | |
| ANC noise cancellation | -46 dB |
| Membrane size | 12 mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth range | 10 years |
| Battery capacity | 350 mAh (charging case), 35 mAh (earbuds) |
| Water resistance | IPX5 |
| Dimensions (earphone) | 20.7 x 33.6 x 23.4 mm |
| Dimensions (charging case) | 56.3 x 51 x 28 mm |
| Weight (headphone) | Approximately 4 g |
Technical data | |
| Audio codec | LDAC |
| Latency level | 80ms |
| Charging port | USB-C |
Additional information | |
| Operating time (headphones) | Approx. 7.5 h (with ANC), approx. 8.5 h (without ANC) |
| Operating time (with charging case) | Approx. 30 h (with ANC), approx. 34 h (without ANC) |
| Included accessories | Charging case, USB-A to USB-C charging cable |