Featuring active noise cancellation with four adjustable modes and up to 34 hours of playback time with the charging case, the QCY MeloBuds Pro HT08 earphones offer high-definition sound with a 12mm diaphragm and support Bluetooth 5.3 for a stable connection.
Featuring active noise cancellation with four adjustable modes and up to 34 hours of playback time with the charging case, the QCY MeloBuds Pro HT08 earphones offer high-definition sound with a 12mm diaphragm and support Bluetooth 5.3 for a stable connection.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Featuring active noise cancellation with four adjustable modes and up to 34 hours of playback time with the charging case, the QCY MeloBuds Pro HT08 earphones offer high-definition sound with a 12mm driver and support Bluetooth 5.3 for a stable connection.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless headphones |
| Brand | QCY |
| Model | MeloBuds Pro HT08 |
| Color | Gold |
Specifications | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth range | 10 years |
| Battery capacity | 350 mAh (charging case), 35 mAh (earbuds) |
| Charging port | USB-C |
| Water resistance | IPX5 |
| Dimensions | 20.7 x 33.6 x 23.4 mm (earphones), 56.3 x 51 x 28 mm (charging case) |
| Weight | About 4g (earphone) |
Technical data | |
| Audio codec | LDAC |
| Delay level | 80ms |
Additional information | |
| Active noise cancellation | Up to 99% noise reduction |
| Recovery time | About 7.5h (with ANC), 8.5h (without ANC); Up to 34h with charging case |
| Microphones | 6 microphones with ENC HD and AI technology |
| App compatibility | QCY app |