- New
The QCY MeloBuds Pro HT08 earphones feature active noise cancellation with four adjustable modes and offer up to 34 hours of playback time with the charging case. They support Bluetooth 5.3 connectivity and have a 12mm diaphragm for superior sound quality.
The QCY MeloBuds Pro HT08 earphones feature active noise cancellation with four adjustable modes and offer up to 34 hours of playback time with the charging case. They support Bluetooth 5.3 connectivity and have a 12mm diaphragm for superior sound quality.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The QCY MeloBuds Pro HT08 earphones feature an active noise cancellation system with four adjustable modes and provide up to 34 hours of playback time with the charging case. They support Bluetooth 5.3 connectivity and feature a 12mm diaphragm for improved sound quality.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless headphones |
| Brand | QCY |
| Model | MeloBuds Pro HT08 |
| Color | Black |
Specifications | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth range | 10 years |
| Operating time (headphones) | Approx. 7.5 hrs. (with ANC), Approx. 8.5 hrs. (without ANC) |
| Operating time (with charging case) | Approx. 30 hrs. (with ANC), Approx. 34 hrs. (without ANC) |
| Audio codec | LDAC |
| Procrastination level | 80ms |
| Battery capacity | 350 mAh (charging case), 35 mAh (earbuds) |
| Charging port | USB-C |
| Water resistance | IPX5 |
| Dimensions (for headphones) | 20.7 x 33.6 x 23.4 mm |
| Dimensions (charging case) | 56.3 x 51 x 28 mm |
| Weight (headphones) | Approximately 4 g |
Additional information | |
| Features |
|
| Safety warning | Use the product only for its intended purpose. |