The TWS QCY MeloBuds HT16 earphones feature adaptive noise cancellation up to 45 dB and IPX4 water resistance. They allow you to listen to music for up to 7 hours on a single charge, and with the charging case, the total usage time reaches 28 hours.
The TWS QCY MeloBuds HT16 earphones feature adaptive noise cancellation up to 45 dB and IPX4 water resistance. They allow you to listen to music for up to 7 hours on a single charge, and with the charging case, the total usage time reaches 28 hours.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The TWS QCY MeloBuds HT16 earphones feature adaptive noise cancellation up to 45 dB and IPX4 water resistance certification. They offer up to 7 hours of playtime on a single charge and include a charging case that allows for up to 28 hours of use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless headphones |
| Brand | QCY |
| Model | MeloBuds HT16 |
| Color | Black |
Specifications | |
| Audio codecs | SBC/AAC |
| Water resistance class | IPX4 |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Charging case dimensions | 57 x 48.9 x 28.9 mm |
| Headphone dimensions | 24 x 21.6 x 30.8 mm |
| Charging case battery capacity | 380mAh |
| Headphone battery capacity | 43mAh |
| Converters | 10mm |
Battery life | |
| Play time | Up to 7 hours (5.5 hours with ANC on) |
| Shared use with charging case | Up to 28 hours (22 hours with ANC on) |
Safety warning | |
| Use the product as intended to ensure safety and optimal performance. | |