The QCY H3 Pro are wireless headphones with active noise cancellation and Hi-Res Audio certification. With noise cancellation turned off, they last up to 55 hours and offer the option of connecting via a cable.
The QCY H3 Pro are wireless headphones with active noise cancellation and Hi-Res Audio certification. With noise cancellation turned off, they last up to 55 hours and offer the option of connecting via a cable.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The QCY H3 Pro are wireless headphones with active noise cancellation and Hi-Res Audio certification. They offer up to 55 hours of battery life with ANC off and include a wired connection option.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless headphones |
| Brand | QCY |
| Model | H3 Pro |
Specifications | |
| Color | White |
| Speakers | 40mm dynamic speakers |
| Audio codecs | LDAC/AAC/SBC |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth range | 10 meters |
| Battery capacity | 550mAh |
| Operating time | 40 hours with ANC on, 55 hours with ANC off |
| Charging time | 2 hours |
| Charging port | USB-C |
| Connection type | Wired and wireless |
| Weight | 254.5 g |
| Dimensions | 145 x 183 mm |
Additional information | |
| Safety warning | Use the product for its intended purpose to avoid hazards. |