The HiFiMAN Ananda BT R2R planar headphones feature a frequency range of 8 Hz - 55 kHz and use R2R DAC technology for high-quality audio reproduction. They offer wireless connectivity with Bluetooth 5.1 and support for a variety of high-resolution audio codecs.
The HiFiMAN Ananda BT R2R planar headphones feature a frequency range of 8 Hz - 55 kHz and use R2R DAC technology for high-quality audio reproduction. They offer wireless connectivity with Bluetooth 5.1 and support for a variety of high-resolution audio codecs.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The HiFiMAN Ananda BT R2R planar headphones have a frequency response of 8 Hz to 55 kHz and use R2R DAC technology for high-quality audio reproduction. They offer wireless connectivity with Bluetooth 5.1 and support for a variety of high-resolution audio codecs.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Wireless Headphones |
| Product Brand | HiFiMAN |
| Model | Ananda BT R2R |
Specifications | |
| Frequency Response | 8Hz - 55kHz |
| Impedance | 25 Ω |
| Sensitivity | 103 dB |
| Weight | 469 g |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth Profiles | HFP, HSP, A2DP, AVRCP |
| Supported Codecs | aptX, aptX HD, LDAC, AAC, SBC |
| Operating Time | Up to 10 hours |
| Charging Time | About 2.7 hours |
| Transmission Power | Class 2 (+6dB) |
| Sending Range | 2.4GHz |
| Maximum Range | 10 years |
Additional Information | |
| Included Accessories |
|
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |