-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The FREEDCONN R1 PLUS E motorcycle intercom offers Bluetooth 5.0 connectivity with a range of up to 1000 meters and supports pairing up to 6 devices. It features noise cancellation, FM radio, and 30 hours of battery life with a 4-hour charging time.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| LED indicators | Signals |
| International Protection (IP) Code | IP65 |
| Speakers | Yes |
| Micro USB connector | Yes |
| Microphone | Yes |
Weight and dimensions | |
| Width | 100mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 59 mm |
Operation | |
| Bluetooth range | 1000 m |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HS/HF10W |
| Bluetooth version | 5.0+EDR |
Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 1.5Ah |