Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Microsoft Teams certified for seamless integration. USB-A connector for convenient connectivity.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Height | 182 mm |
| Weight | 162 g |
| Depth | 67 mm |
| Width | 155mm |
System requirements | |
| Mac operating systems | MacOS |
| Windows operating systems | Windows 10 |
Performance | |
| Recommended use | For Office/Call Center |
| Works with Google Assistant | Yes |
| Product color | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Product type | Headphones |
| Headphone type | Binaural |
| Sound protection technology | SoundGuard DIGITAL |
Packaging details | |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package weight | 324 g |
Ports and interfaces | |
| Bluetooth profiles | HPF, AVRCP, HSF, A2DP |
| Bluetooth | Yes |
| Type of connecting technologies | Wired and wireless |
| USB connection | USB Type-A |
Battery | |
| Battery type | Integrated |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
Microphone | |
| Number of microphones | 4 |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Microphone type | Boom |
Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Speaker size | 3.2 cm |