- New
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
A Legend Evolved.
The Cloud III S Wireless represents the next evolution of Cloud III Wireless, retaining all the beloved features of its predecessor. In addition to the 2.4GHz wireless connectivity, users can connect to more devices via Bluetooth or an Instant Pair [2] mode that is compatible with select OMEN laptops. It also boasts extended battery life and multiple customization options. With HyperX signature comfort, this headset delivers luxurious comfort for all-day gaming or marathon streaming sessions. With up to 120 hours [1] of battery life, you can enjoy hours of uninterrupted gaming fun via 2.4GHz. Push the limits even further with up to 200 hours in Bluetooth mode. Equipped with 53mm angled drivers and a lifetime activation of DTS Headphone:X Spatial Audio [3] , it delivers crystal-clear sound and enhanced audio positioning, precisely identifying critical audio cues like footsteps. The 10mm microphone provides clear communication with teammates, crisp call quality, and effortless conversations with friends. With easy-to-use audio controls, you can swiftly mute or unmute the microphone, adjust volume levels, and switch between wireless modes effortlessly. Whether you're gaming, listening to music, watching YouTube, browsing Twitch, or completing assignments, the Cloud III S Wireless ensures you never miss a beat or crucial shot!
[1] Tested at 50% headphone volume, continuous playback. Actual battery life will vary with use and maximum battery capacity will naturally decrease with time and usage.
[2] Instant Pair is available only on select OMEN laptop models. Connecting multiple devices via Instant Pair will affect individual device performance. See the product support page for details.
[3] Available on PC via HyperX NGENUITY Software. DTS, DTS:X, DTS Sound Unbound, Headphone:X, the DTS logo, and the DTS:X logo are registered trademarks or trademarks of DTS, Inc. in the United States and other countries. © 2020 DTS, Inc. ALL RIGHTS RESERVED.
[5] HyperX NGENUITY software is only available for Windows 10+.
| Summary | HyperX Cloud III S Wireless - Gaming Headset (Black-Red). Product type: Headset. Connectivity technology: Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Wireless range: 20 m. Weight: 340 g. Product colour: Black, Red |
| Vendor Homepage | https://www8.hp.com |
| Unit Box Height | 0.213 |
| Unit Box Length | 0.226 |
| Unit Box Width | 0.112 |
| Colour name | Red |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black/Red |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP/AVCTP/AVDTP/AVRCP/DID/GAVDP/HFP/HID/HSP/PBAP/SPP |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| RF connectivity | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Wireless range | 20 m |
| Acoustic system | Closed |
| Driver type | Dynamic |
| Driver unit | 53 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 111.94 dB |
| Impedance | 64 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2 % |
| Detachable microphone | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional/Omnidirectional microphone |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone type | Boom/Built-in microphone |
| Battery operated | Yes |
| Battery recharge time | 5 h |
| Continuous audio playback time | 120 h |
| Depth | 222 mm |
| Weight | 340 g |
| Width | 113 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 223 mm |
| Package weight | 737 g |
| Package width | 115 mm |
| AC adapter included | No |
| Box contents | Wireless Gaming Headset, Detachable Microphone, Wireless Dongle, USB-C to USB-A Adapter, USB Charge Cable, Quick Start Guide |
| Cables included | USB |
| Ear pads | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Receiver included | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 3 W |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Model name | HyperX Cloud III S Wireless - Gaming Headset (Black-Red) |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Product Net Weight | 0.34 kg |