Unistellar eVscope 2 is a smart telescope designed for deep sky observation, featuring 7.7 Mpx resolution and a 34 x 47 arcmin. field of view. It has a built-in rechargeable battery that lasts up to 9 hours and can recognize over 5,000 celestial objects, making it perfect for both amateur astronomers and scientific data collection.
Unistellar eVscope 2 is a smart telescope designed for deep sky observation, featuring 7.7 Mpx resolution and a 34 x 47 arcmin. field of view. It has a built-in rechargeable battery that lasts up to 9 hours and can recognize over 5,000 celestial objects, making it perfect for both amateur astronomers and scientific data collection.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Unistellar eVscope 2 is a smart telescope designed for deep sky observation, featuring 7.7 Mpx resolution and a field of view of 34 x 47 arcmin. It has a built-in rechargeable battery with a runtime of 9 hours and can identify over 5000 celestial objects, making it suitable for both amateur astronomers and scientific data collection.
Features | |
|---|---|
| Product type | Telescope |
| Brand | Unistellar |
| Model | eVscope 2 |
Specifications | |
| Image resolution | 7.7 Mpx |
| Field of view | 34 x 47 arcmin |
| Mirror diameter | 114 mm |
| Focus ratio | f/4 |
| Focal length | 450mm |
| Installation | Motorized Alt-Az |
| Battery life | 9 hours |
| Weight | 9 kg |
| Movement speeds | Max. 4°/sec. |
| Optical tube length | 549mm |
| Optical tube diameter | 144 mm |
| Memory | 64GB |
| Monitoring capabilities | Planets and deep sky objects; Database of over 5,000 celestial objects; Database of 37 million stars. |