The AnyCubic PLA Pantone filament set includes four 1kg spools of 1.75mm diameter 3D printing filament. This filament has a high tensile strength of 61Mpa and is compatible with most 3D printers, operating optimally at a nozzle temperature of 200-210°C.
The AnyCubic PLA Pantone filament set includes four 1kg spools of 1.75mm diameter 3D printing filament. This filament has a high tensile strength of 61Mpa and is compatible with most 3D printers, operating optimally at a nozzle temperature of 200-210°C.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
AnyCubic PLA Pantone Filament Set includes four 1kg spools of 1.75mm diameter 3D printing filament. The filaments are highly durable, have a tensile strength of 61Mpa, and are compatible with most 3D printers that require a nozzle temperature of 200-210°C for optimal quality.
Features | |
|---|---|
| Product type | 3D printing filament |
| Brand | AnyCubic |
| Model | HPL20-101-4 |
Specifications | |
| Material | PLA |
| Diameter | 1.75 ± 0.02 mm |
| Roll weight | 1kg |
| Hardness | 81 D |
| Nozzle temperature | 200-210°C |
| Heating temperature | 50-60°C |
| Tensile strength | 61 MPa |
| Density | 1.23 g/cm³ |
| Number of pieces in the set | 4 pcs. |