AnyCubic Tough Resin 2.0 is a black 3D printing resin for LCD printers with increased strength and flexibility. It has UV wavelength compatibility of 365-405 nm and low shrinkage, allowing for detailed prints.
AnyCubic Tough Resin 2.0 is a black 3D printing resin for LCD printers with increased strength and flexibility. It has UV wavelength compatibility of 365-405 nm and low shrinkage, allowing for detailed prints.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
AnyCubic Tough Resin 2.0 is a black 3D printing resin for LCD printers that offers increased strength and flexibility. It has UV wavelength compatibility of 365-405 nm and low shrinkage, allowing for detailed prints.
Features | |
|---|---|
| Product type | 3D printer resin |
| Brand | AnyCubic |
| Model | Tough Resin 2.0 (Black) |
Specifications | |
| UV wavelength | 365-405 nm |
| Density | 1.10-1.15 g/cm³ |
| Viscose | 450-500 cPimPa-s |
| Hardness | 82-84D |
| Tensile strength | 30-42 MPa |
| Elongation at break | 60-72% |
| Shrinkage during molding | 5.1-6.2% |
| Bending strength | 42-52 MPa |
| Flexural modulus of elasticity | 1500-2000 MPa |
| The temperature at which deformation occurs | 50-55°C |
| Resin cleaning | Alcohol |
| Expiration date | 1.5 years |
| Color | Black |
Recommended print settings | |
| Layer thickness | 0.05mm |
| Standard exposure time | 1.5s to 3.6s |
| Exposure time for the bottom layer | 20s to 35s |
| Number of low layers | 5-6 |
| Z lift distance | 5mm to 10mm |
| Z lift speed | 2mm/s to 6mm/s |
| Z-draw speed | 2mm/s to 6mm/s |
Safety warning | |
| Use this product only for its intended purpose. Ensure adequate ventilation during use. | |