Garantija
36 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 4 - 6*
d. d.
Redefining Wi-Fi
Routers
BE9300 Tri-Band Wi-Fi 7 Router
- Tri-Band WiFi 7 Speeds up to 9214 Mbps
- Five 2.5G Ports
- Enhanced Security with HomeShield
- Powerful CPU
| Summary | TP-Link Archer BE9300 Tri-Band Wi-Fi 7 Router. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 7 (802.11be), WLAN data transfer rate (max): 9300 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: 2.5 Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000,2500 Mbit/s. Product type: Tabletop router, Product colour: Black, LED indicators: LAN, WAN. Compliance certificates: CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/wifi-router/archer-be550/ |
| Unit Box Height | 0.24 |
| Unit Box Length | 0.275 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 6E (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 9300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2880 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (third band) | 5760 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Automatic channel selection | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (6 GHz) | 1 |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| MIMO | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Reset button | Yes |
| Parental control | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| LED indicators | LAN,WAN |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth | 231.7 mm |
| Height | 203 mm |
| Width | 76 mm |
| Model name | ARCHER BE550 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01162 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.29 kg |