Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and solutions that adopt independent AI
chip and deep learning algorithm. It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to
fast act on defined targets. Based on Dahua's advanced technologies, WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and solutions.
With advanced deep learning algorithm, Dahua WizSense 3 Series network camera supports intelligent
functions, such as perimeter protection and smart motion detection. With starlight technology, this series
camera provides a better image effect in the condition of low illuminance.
| Summary | Dahua Technology . Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: White, Form factor: Dome. Sensor type: CMOS. Maximum resolution: 3288 x 1850 pixels, Total megapixels: 6 MP. Power source type: DC, PoE |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/3-Series/Smart-Dual-Light/IPC-HDW3649T-ZS-IL |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.155 |
| Unit Box Width | 0.155 |
| Form factor | Dome |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 3288 x 1850 pixels |
| Total megapixels | 6 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Depth | 122 mm |
| Height | 108.3 mm |
| Weight | 690 g |
| Width | 122 mm |
| Package weight | 920 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | IPC-HDW3649T-ZS-IL-27135 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.003364 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.93 kg |