- In stock
Esperanza EBL005 Curling iron Warm 1.7 m
Esperanza EBL005 Curling iron Warm 1.7 m
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power consumption (typical) | 22 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Barrel diameter | 2.5 cm |
| Depth | 330 mm |
| Hair curling | Yes |
| Curling iron shape | Straight barrel-shaped |
| Fast heat | Yes |
| Technology | Warm |
| Ceramic heating system | Yes |
| Type | Curling iron |
| Suitable for hair types | All hair |
| Temperature (max) | 180 °C |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Cord length | 1.7 m |
| Cordless | No |
| On/off switch | Yes |
| Warnings | Do not leave the unit unattended during use., The appliance may become hot during operation. Avoid contact with hot surfaces., Children should be supervised to ensure that they do not play with the device. |