Taurus Studio Glow 1500 hair dryer 1400 W Black
Taurus Studio Glow 1500 hair dryer 1400 W Black






Taurus Studio Glow 1500 hair dryer 1400 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Designed for travel | Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Hanging type | Hanging loop |
| Hangable | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cord length | 1.8 m |
| Product colour | Black |
| Power | 1400 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Height | 200 mm |
| Depth | 153 mm |
| Width | 63 mm |
| Weight | 320 g |
| Number of speeds | 2 |
| Number of heating levels | 3 |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Do not use near water or in a humid environment., Do not leave the appliance unattended during use. |