-
−1%
PLATINUM Adult Lamb Mini - semi-moist dog food - 900g
PLATINUM Adult Lamb Mini - semi-moist dog food - 900g
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Age of the pet | Adult |
| Product category | Semi-moist food |
| Main flavor | Lamb |
| Pet specific needs | No specific needs |
| No artificial colours | Yes |
| Weight | 900 g |
| Package type | Sack |
| Gluten free | Yes |
| Sugar free | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | Yes |
| Additional features | Muscle building, General health, Chicken-free, Gluten-free |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Category | For dog |
| Veterinary classification | Complete feed |
| Weight range | 500 g - 999 g |
| Warnings | Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 12.5% |
| Crude fibres | 2% |
| Crude ash | 6.7% |
| Protein | 24% |