ASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X870E Socket AM5 ATX
ASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X870E Socket AM5 ATX
Garantija
36 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 8 - 13*
d. d.
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Audio chip | Realtek S1220A |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Number of memory slots | 4 |
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Depth | 244 mm |
| Width | 305 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Clear CMOS button | Yes |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Cables included | DisplayPort, SATA |
| Number of HDDs supported | 4 |
| RAID levels | 10, 5, 1 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID support | Yes |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| Microphone in | Yes |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 2 |
| Warnings | Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste., Do not disassemble to avoid damage to internal components and loss of warranty., Avoid contact with liquids to prevent electronic damage. |