„Zotac Gaming“ „GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC“ NVIDIA 16 GB GDDR7
„Zotac Gaming“ „GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC“ NVIDIA 16 GB GDDR7
Garantija
36 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 4 - 8*
d. d.
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Processor boost clock speed | 2640 MHz |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Memory bus | 256 bit |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Data transfer rate | 30 Gbit/s |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Fan diameter | 9 cm |
| Cooling technology | Zotac IceStorm 3.0 |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Number of slots | 2.5 |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (max) | 360 W |
| Depth | 55.7 mm |
| Length | 303.5 mm |
| Height | 115.8 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| HDCP | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP version | 2.3 |
| Dual Link DVI | No |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Quick installation guide | Yes |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |