-
−7%
Lexar NQ780 1TB M.2 2280 PCIe NVMe SSD
Lexar NQ780 1TB M.2 2280 PCIe NVMe SSD
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Component for | PC/Laptop |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Read speed | 6000 MB/s |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| TBW rating | 600 |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Write speed | 2500 MB/s |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 6 g |
| Width | 80 mm |
| Height | 2.6 mm |
| Depth | 22 mm |