„Samsung S90F“ televizorius QE42S90FAEXXH 106,7 cm (42") 4K „Ultra HD“ išmanusis televizorius „Wi-Fi“ Juoda
„Samsung S90F“ televizorius QE42S90FAEXXH 106,7 cm (42") 4K „Ultra HD“ išmanusis televizorius „Wi-Fi“ Juoda
Garantija
24 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 7 - 11*
d. d.
| Colour name | Graphite black |
| VESA mounting | Yes |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Mini wall mount support | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 103 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 200 W |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Number of OSD languages | 28 |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Weight (without stand) | 8.3 kg |
| Stand width | 65.2 cm |
| Width (without stand) | 934.4 mm |
| Depth (without stand) | 39.5 mm |
| Weight (with stand) | 8.7 kg |
| Height (without stand) | 542.6 mm |
| Stand depth | 20.6 cm |
| Height (with stand) | 606.9 mm |
| Width (with stand) | 934.4 mm |
| Depth (with stand) | 206.3 mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| Tap view | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Multi View | Yes |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Display technology | OLED |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display diagonal (metric) | 105 cm |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 106.7 cm (42") |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RF ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Tuner type | Analog & digital |
| Warnings | The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point., The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord. |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Internet TV | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Samsung Health, LaserSlim Design, Real Depth Enhancer, AI Motion Enhancer Pro, Samsung TV Plus, Ultra Viewing Angle, Motion Xcelerator 144Hz, Q-Symphony, EyeComfort Mode, Auto HDR Remastering Pro, Smart Calibration, 4K AI Upscaling Pro, NQ4 AI Gen3 Processor |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2274726 |