-
−5%
„Samsung QN90F QE55QN90FAT“ 139,7 cm (55") 4K „Ultra HD“ išmanusis televizorius „Wi-Fi“ Juoda, Titano spalvos
„Samsung QN90F QE55QN90FAT“ 139,7 cm (55") 4K „Ultra HD“ išmanusis televizorius „Wi-Fi“ Juoda, Titano spalvos
Garantija
24 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 6 - 11*
d. d.
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 76 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (max) | 235 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 209 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 76 kWh |
| Auto power off | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 28 |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Width (with stand) | 1227.4 mm |
| Depth (with stand) | 237 mm |
| Height (without stand) | 705.6 mm |
| Weight (without stand) | 17.7 kg |
| Depth (without stand) | 26.9 mm |
| Stand depth | 23.7 cm |
| Height (with stand) | 768.2 mm |
| Width (without stand) | 1227.4 mm |
| Stand width | 38.8 cm |
| Weight (with stand) | 20.6 kg |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| AMD FreeSync | Yes |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer Pro |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Tap view | Yes |
| Multi View | Yes |
| Backlight dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Neo Quantum HDR+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Eco sensor | Yes |
| TV key support | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK, Italia add TM1240A) |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Display resolution | 2160 x 3840 pixels |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | Neo QLED |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display refresh rates supported | 165 Hz |
| Display diagonal (metric) | 138 cm |
| Screen shape | Flat |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.2 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| RF ports quantity | 4 |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Warnings | The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord., The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point. |
| Internet TV | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Operating system installed | Tizen |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Quantum Matrix Technology Plus, Wide Viewing Angle, Samsung TV Plus, AI Motion Enhancer Pro, NQ4 AI Gen3 Processor, Auto HDR Remastering Pro, Samsung Health, Q-Symphony, EyeComfort Mode |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2205032 |