-
−1%
LG OLED evo AI OLED83C54LA 2,11 m (83") 4K Ultra HD išmanusis televizorius su „Wi-Fi“ juodas
LG OLED evo AI OLED83C54LA 2,11 m (83") 4K Ultra HD išmanusis televizorius su „Wi-Fi“ juodas
Garantija
24 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 4 - 8*
d. d.
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Grey |
| Introduction year | 2025 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 144 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 385 kWh |
| On/Off timer | Yes |
| Height (with stand) | 1144 mm |
| Width (with stand) | 1842 mm |
| Depth (with stand) | 297 mm |
| Depth (without stand) | 52.9 mm |
| Height (without stand) | 1055 mm |
| Width (without stand) | 1842 mm |
| Stand width | 46 cm |
| Weight (with stand) | 33 kg |
| Stand depth | 29.7 cm |
| Weight (without stand) | 28.3 kg |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping PRO |
| Audio formats supported | AAC, apt-X, AC3, MP2, EAC3, MP3, HE-AAC, AC4, PCM, WMA |
| Picture processing technology | LG AI Picture Pro |
| USB recording | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Picture processor | α9 Gen 8 AI Processor 4K |
| Backlight dimming technology | Pixel Dimming |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AI Upscale | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Dashboard, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Multi View | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display diagonal | 2.11 m (83") |
| Response time | 0.1 ms |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Display diagonal (metric) | 187.7 cm |
| Display technology | OLED evo |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Built-in subwoofer | Yes |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Sound modes | AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro, AI Sound Pro |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RF connector type | F, IEC |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| RF ports quantity | 2 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-T |
| Tuner type | Analog & digital |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Internet TV | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system version | 25 |
| LG technologies (AV/TV) | LG Channels, Magic Remote Control, WOW Orchestra, LG Sound Sync, ThinQ™, Bluetooth Surround Ready |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2230298 |