































Samsung Galaxy A56 17 cm (6,7 ') Dviejų SIM kortelių Android 15 5G USB Type-C 8 GB 256 GB 5000 mAh Šviesiai pilka
Samsung Galaxy A56 17 cm (6,7 ') Dviejų SIM kortelių Android 15 5G USB Type-C 8 GB 256 GB 5000 mAh Šviesiai pilka
Garantija
24 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 4 - 8*
d. d.
| Processor model | 1580 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Colour name | Awesome Lightgray |
| Product colour | Light grey |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Height | 162.2 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Weight | 198 g |
| Depth | 7.4 mm |
| 4G bands supported | 1500, 700, 850, 1900, 900, 2600 MHz, 1800, 2100, 800 |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| 3G bands supported | 900, 2100 MHz, 1900, 850 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 5G bands supported | 2500, 2100, 1800, 2300, 3700 MHz, 2600, 800, 900, 3500 MHz, 850 |
| 4G data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| 5G standard | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| 5G data rate (max) | 2.33 Gbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 3G standards | UMTS, WCDMA |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Screen sharing | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| AC adapter included | No |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Brand specific technologies | Always-on display |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Pixel density | 385 ppi |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display brightness | 1200 cd/m² |
| Google applications | Google Meet, Google Search, Google Drive, Google Chrome, Google Maps, Gmail, Google Play, YouTube |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Operating system installed | Android 15 |
| Platform | Android |
| Video formats supported | MKV, AVI, MP4, WEBM, FLV, 3GP, M4V, 3G2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Compatible memory cards | Not supported |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Slow motion rate | 480 fps in HD, 240 fps in HD |
| Second rear camera sensor size | 1/3.0" |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 78° |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Flash type | LED |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera sensor size | 1/3.2" |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Third rear camera sensor size | 1/5.0" |
| Macro photography | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Camera image formats supported | DNG, HEIF, JPEG |
| Slow motion mode | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Panorama | Yes |
| Night mode | Yes |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 123° |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@30fps |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery recharge time | 1.8 h |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable, GHS07: Harmful |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged. |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance in cycles | 2000 |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance per cycle | 2674 min |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Energy efficiency class | B |