Samsung Galaxy A56 17 cm (6,7 ') Dviejų SIM kortelių Android 15 5G USB Type-C 8 GB 256 GB 5000 mAh grafitas
Samsung Galaxy A56 17 cm (6,7 ') Dviejų SIM kortelių Android 15 5G USB Type-C 8 GB 256 GB 5000 mAh grafitas
Garantija
24 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 6 - 11*
d. d.
| Processor boost frequency | 2.91 GHz |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 1580 |
| Colour name | Awesome Graphite |
| Product colour | Graphite |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Height | 162.2 mm |
| Weight | 198 g |
| Depth | 7.4 mm |
| Width | 77.5 mm |
| 5G bands supported | 2500, 1800, 2300, 3700 MHz, 2100, 850, 2600, 800, 900, 3500 |
| 5G standard | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| 5G data rate (max) | 2.33 Gbit/s |
| 4G data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| 4G bands supported | 2100, 800, 1800, 900, 1900, 2600 MHz, 850, 1500, 700 |
| 3G bands supported | 2100 MHz, 1900, 900, 850 |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 3G standards | WCDMA, UMTS |
| Mobile network generation | 5G |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Screen sharing | Yes |
| Wireless charging | No |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| AC adapter included | No |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Pixel density | 385 ppi |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Brand specific technologies | Always-on display |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display brightness | 1200 cd/m² |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Google applications | Google Chrome, YouTube, Google Search, Google Drive, Google Maps, Google Meet, Gmail, Google Play |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, MKV, M4V, MP4, AVI, WEBM, FLV |
| Audio system | Dolby Atmos |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Slow motion rate | 480 fps in HD, 240 fps in HD |
| Slow motion mode | Yes |
| Third rear camera sensor size | 1/5.0" |
| Macro photography | Yes |
| Camera image formats supported | DNG, HEIF, JPEG |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Portrait mode | Yes |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 78° |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 1920x1080@30fps |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Flash type | LED |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera sensor size | 1/3.0" |
| Front camera sensor size | 1/3.2" |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 123° |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Night mode | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Panorama | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery recharge time | 1.8 h |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged. |
| GLONASS | Yes |
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |