-
−4%
„Samsung Galaxy A56“ 17 cm (6,7 colio) dviejų SIM kortelių „Android 15“ 5G USB C tipo 8 GB 128 GB 5000 mAh alyvuogių spalvos
„Samsung Galaxy A56“ 17 cm (6,7 colio) dviejų SIM kortelių „Android 15“ 5G USB C tipo 8 GB 128 GB 5000 mAh alyvuogių spalvos
Garantija
24 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 6 - 11*
d. d.
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 1580 |
| Processor boost frequency | 2.91 GHz |
| Product colour | Olive |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Colour name | Awesome Olive |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Width | 77.5 mm |
| Weight | 198 g |
| Depth | 7.4 mm |
| Height | 162.2 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 3G standards | WCDMA, UMTS |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 5G standard | Sub6 TDD, Sub6 FDD |
| 4G data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 4G bands supported | 1900, 2100, 800, 1800, 900, 2600 MHz, 850, 700, 1500 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 5G data rate (max) | 2.33 Gbit/s |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| 3G bands supported | 900, 1900, 2100 MHz, 850 |
| 5G bands supported | 2100, 3700 MHz, 1800, 2300, 850, 2600, 800, 900, 2500, 3500 |
| Screen sharing | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Wireless charging | No |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| AC adapter included | No |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Pixel density | 385 ppi |
| Display brightness | 1200 cd/m² |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Brand specific technologies | Always-on display |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Operating system installed | Android 15 |
| Platform | Android |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Google applications | Google Search, Google Chrome, Gmail, Google Play, Google Meet, Google Drive, Google Maps, YouTube |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Video formats supported | MKV, 3GP, FLV, 3G2, M4V, MP4, AVI, WEBM |
| Compatible memory cards | Not supported |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Slow motion rate | 480 fps in HD, 240 fps in HD |
| Slow motion mode | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 3840x2160@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Third rear camera sensor size | 1/5.0" |
| Macro photography | Yes |
| Flash type | LED |
| Portrait mode | Yes |
| Camera image formats supported | DNG, HEIF, JPEG |
| Rear camera type | Triple camera |
| Panorama | Yes |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 123° |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Front camera type | Single camera |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 78° |
| Second rear camera sensor size | 1/3.0" |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Front camera sensor size | 1/3.2" |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Night mode | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Energy efficiency class | B |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery recharge time | 1.8 h |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS02: Flammable, GHS09: Environmental hazard |
| Warnings | Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |