-
−12%
Realme 16 Pro 5G 6.78" Dual SIM Android 16 USB Type-C 8 GB 512 GB 7000 mAh Grey
Realme 16 Pro 5G 6.78" Dual SIM Android 16 USB Type-C 8 GB 512 GB 7000 mAh Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 7300 Max 5G |
| Product colour | Grey |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 80 W |
| Depth | 7.8 mm |
| Height | 162.6 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Weight | 192 g |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM card type | NanoSIM |
| Mobile network generation | 5G |
| 4G standard | LTE-FDD |
| 3G standards | WCDMA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| 5G standard | NR |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Protective case | Yes |
| Cables included | USB |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Panel type | AMOLED |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.78") |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 2772 x 1272 pixels |
| Maximum brightness | 6500 nits |
| Touch response rate | 240 Hz |
| Screen to body ratio | 93,57% |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Speakers | stereo |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Dual camera |
| Image stabilizer type | OIS + EIS |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Night mode | Yes |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 112° |
| Portrait mode | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera field of view (FOV) angle | 86,7° |
| Self-timer | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Image stabilizer | Yes |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Video stabilizer | Yes |
| Auto exposure | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Macro photography | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Colour temperature sensor | Yes |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames. |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| GLONASS | Yes |