-
−13%
Trust Tanor - 1080p Full HD webcam (black)
Trust Tanor - 1080p Full HD webcam (black)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Interface | USB |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Weight | 120 g |
| Depth | 63 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 93 mm |
| White balance | Auto |
| Fixed focus | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Diagonal field of view | 79° |
| Snapshot button | No |
| Noise reduction | No |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | No |
| Face tracking | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Built-in microphone | Yes |