Logitech C920 Pro HD Webcam
Logitech C920 Pro HD Webcam
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Interface | USB |
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Lens material | Glass |
| Built-in flash | No |
| Depth | 71 mm |
| Weight | 162 g |
| Height | 43.3 mm |
| Width | 94 mm |
| Privacy type | Privacy cover |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 78° |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Packaging content | C920s with 1.5 m cable Privacy shutter User documentation |
| Laptop clamp | Yes |
| Batteries included | No |
| LCD clamp | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Mac operating systems supported | MacOS, Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Master (outer) case length | 223.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.79 kg |
| Master (outer) case width | 218.8 mm |
| Master (outer) case height | 92.3 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Warnings | Store the device in a dry place, away from heat sources., Do not open the appliance housing; risk of electric shock., Avoid the appliance coming into contact with water or other liquids. |