-
−3%
Bosch Serie 4 SMV4EVX00E dishwasher Fully built-in 14 place settings C
Bosch Serie 4 SMV4EVX00E dishwasher Fully built-in 14 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Fully built-in |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Custom panel-ready | Yes |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Maximum dish size (lower basket) | 31 cm |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Maximum dish size (upper basket) | 21 cm |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Built-in water softener | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Cord length | 1.75 m |
| Built-in display | Yes |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class | C |
| Connected load | 2400 W |
| Depth with door open | 115 cm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Weight | 35.4 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 550 mm |
| Width | 598 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Number of washing programs | 6 |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Automatic programs | Yes |
| Cycle time | 215 min |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Noise emission class | B |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Favorite, Eco 50°C, Quick 65°C, Pre-rinse, Intensive 70°C, Silent 50°C |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 44 dB |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Floor indicator light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Automatic door opening | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1319322 |