Touch control Toaster
Touch control Toaster
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Kitchen Appliance Type | Toaster |
| Control Type | Touch Control |
| Chassis Material | Stainless Steel |
| Automatic Cooking Programs | Defrost Cancel Reheat Toast Waffle Gluten Free +15 s |
| Additional Features | LED Indication Anti-Slip Feet Timer 6 Browning Levels High Lift Anti-Jam Protection 2 Memory Program |
| Quantity of Removable Trays | 1 |
| Set Includes | Crumb Tray |
| External Color | Brushed Stainless Steel |
| Cord Length (m) | 0.75 m |
| Certifications | CE, EMC , REACH, ROHS and LFGB |
| Depth | 265 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 180 mm |
| Input Voltage | AC 220-240 V |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Nominal Output Power | 800 W |
| Maximum Output Power | 950 W |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 10 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 45 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | 10 °C |
| Maximum Operating Humidity | 95 % |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Maximum Non-Operating Humidity | 70 % |
| Minimum Non-Operating Humidity | 25 % |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 303 mm |
| Pack Width (mm) | 190 mm |
| Pack Height (mm) | 216 mm |
| Weight | 1.64 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 1.1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485013738 |