-
−12%
The speaker with a 2-way design provides a wide frequency range of 54 Hz - 30,000 Hz and 70 W RMS power, perfect for professional audio processing.
The speaker with a 2-way design provides a wide frequency range of 54 Hz - 30,000 Hz and 70 W RMS power, perfect for professional audio processing.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Yamaha HS5 is a high-quality speaker that delivers clear and detailed sound reproduction. With a 2-way design and 70W RMS power, it guarantees efficient sound transmission.
Power | |
|---|---|
| Power consumption (average) | 45W |
Weight and dimensions | |
| Weight | 5.3 kg |
| Depth | 222 mm |
| Height | 285 mm |
| Width | 170mm |
Operation | |
| Product color | White |
| Bass reflex | Yes |
| Recommended use | Universal |
| Housing material | MDF |
| Plug and Play | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
Audio | |
| Frequency range | 54 - 30,000 Hz |
| Crossover frequency | 2000Hz |
| RMS rated power | 70W |
Ports and interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| XLR input | Yes |
Other features | |
| Bi-amplification | Yes |
| Equalizer | Yes |
Speakers | |
| Third speaker diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer | Yes |
| Speaker type | 2-way |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Woofer diameter (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Speaker location | Floor |
| Third speaker | Yes |