-
−1%
MSI MAG A850GL 850W PCIE5 II 80+ Gold Power Supply (306-7ZP8D11-CE0)
MSI MAG A850GL 850W PCIE5 II 80+ Gold Power Supply (306-7ZP8D11-CE0)
Guarantee
84 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Power protection features | Over power, Short circuit, Over voltage, Under voltage, Over current |
| Efficiency | 90% |
| Max output current (+12V) | 20 A |
| Combined power (+12V) | 850 W |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Height | 86 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 150 mm |
| Purpose | PC |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| Cabling type | Fully-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Warnings | Do not open the case - risk of electric shock. |