Honor Magic7 Pro 17.3 cm (6.8") Dual SIM Android 15 5G USB Type-C 12 GB 512 GB 5270 mAh Grey
Honor Magic7 Pro 17.3 cm (6.8") Dual SIM Android 15 5G USB Type-C 12 GB 512 GB 5270 mAh Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor model | 8 Elite |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| International Protection (IP) code | IP68, IP69 |
| Product colour | Grey |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | -, 100 |
| Package weight | 413 g |
| Height | 162.7 mm |
| Depth | 8.8 mm |
| Package height | 181.5 mm |
| Width | 77.1 mm |
| Package width | 96 mm |
| Weight | 223 g |
| Package depth | 35 mm |
| aptX technology | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card type | NanoSIM |
| Bluetooth profiles | AAC, LDAC, APTX-HD, APTX, SBC |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 5G standard | NR |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), 802.11g, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO | Yes |
| Fast charging technology | Super Fast Charging |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging power | 80 W |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| Screen protector | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 1600 cd/m² |
| Pixel density | 453 ppi |
| Panel type | OLED |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum display brightness (HDR) | 5000 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal | 17.3 cm (6.8") |
| Display resolution | 2800 x 1280 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | 3GP, OGG, MP3, WAV, AMR, MP4, MIDI, AAC, FLAC |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Video formats supported | 3GP, MP4 |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | USB Type-C |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Front camera aperture number | 2 |
| Rear camera type | Triple camera |
| Panorama | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera type | Dual camera |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 122° |
| Front camera field of view (FOV) angle | 90° |
| Third rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera aperture number | 2.6 |
| Image stabilizer type | Electronic Image Stabilization (EIS), Optical Image Stabilization (OIS) |
| Time lapse mode | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| AI scene recognition | Yes |
| Second rear camera aperture number | 2 |
| Night mode | Yes |
| Digital zoom | 100x |
| Second rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera resolution | 16384 x 12288 pixels |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| 3D depth front camera | Yes |
| Rear camera sensor size | 1/1.4" |
| Second rear camera sensor size | 1/1.3" |
| Macro photography | Yes |
| Front camera resolution | 8192 x 6144 pixels |
| Battery capacity | 5270 mAh |
| Energy efficiency class | A |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Colour temperature sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Flicker sensor | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable, GHS07: Harmful |
| Warnings | Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged. |
| Position location | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| BeiDou | Yes |