- In stock.
DRYER EW8D495MCE ELECTROLUX
DRYER EW8D495MCE ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW8D495MCE |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 63.8 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 50.5 kg, 51,981 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | C |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | B |
| Number of programs | 12 |
| Noise level | 63 - 63dB |
| Drying programs | "MixCare", Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Silk, Sportswear, Down jackets, Outdoor clothing, Hygiene, Bed linen XL, Eco. The appliance can be controlled with a smart device using the "My Electrolux" app, where you will find even more programs. |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable drying level. Reversible door opening. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Recycled plastic condensate container. Woolmark Blue certified. MixCare ensures powerful but gentle drying of mixed cotton and synthetic fabrics, so clothes are dried evenly without sorting. 3DSense technology measures the moisture of the laundry to dry thoroughly and accurately. Even thick laundry, such as blankets or down jackets, is dried evenly and protected to stay fluffy and warm. Wi-Fi - the appliance can be controlled from a smart device using the My Electrolux app, where you will find even more apps. No hose for direct drainage to the drain is included |
| Length | 680 mm. |
| Country of manufacture | PL |