BRIT Care Hypoallergenic Adult Small Breed LambRice - sausas šunų maistas - 3 kg
BRIT Care Hypoallergenic Adult Small Breed LambRice - sausas šunų maistas - 3 kg
Garantija
0 mėn.
Pristatymas iš Europos
per 6 - 11*
d. d.
| Pet specific needs | Food alergy |
| Breed size | Small dog breeds (4-14 kg) |
| Weight | 3 kg |
| Pet life stage | Mature |
| Package type | Sack |
| Dog breed | Small dog breeds |
| Health effects | Allergy treatment |
| Animal type(s) | Dog |
| Age of the pet | Adult |
| Preservative free | Y |
| Additional features | Hair and skin, Food hypersensitivity, Monoprotein, Gluten-free, Allergy |
| Dosage form | Solid |
| Lactose free | Yes |
| Sugar free | No data available |
| Soy free | Yes |
| Gluten free | Yes |
| Product category | Dry food |
| No artificial colours | Yes |
| Main flavor | Lamb |
| Pet food flavor | Lamb, Rice |
| Category | For dog |
| Seasonal offer | Spring |
| Weight range | 2 kg - 4,9 kg |
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Series | BRIT Care |
| Warnings | Store in a dry and cool place away from direct sunlight., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging. |
| Protein | 28% |
| Moisture content | 10% |
| Crude fibres | 2.5% |
| Fat content | 17% |
| Crude ash | 7% |