Kenwood Electronics Chef XL KVL4100S food processor 1200 W 6.7 L Silver
Kenwood Electronics Chef XL KVL4100S food processor 1200 W 6.7 L Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Product colour | Silver |
| Bluetooth | No |
| Pulse function | Yes |
| Turbo | Yes |
| Mixer functions | Stirring, Mixing |
| Control type | Rotary |
| Blender bowl capacity | 6.7 L |
| Bowl capacity | 6.7 L |
| Power | 1200 W |
| Weight | 7.66 kg |
| Width | 385 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 345 mm |
| Spatula | Yes |
| Beaters | Yes |
| Dough hooks | Yes |
| Whisk | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Splash guard included | Yes |
| Built-in display | No |
| Housing material | Metal |
| Bowl material | Stainless steel |
| Material | Aluminium |
| Material jar(s) | Stainless steel |