Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
12 - 14
business days
AXIS P32 Dome Camera Series.
| Vendor Homepage | www.axis.com/products/axis-p32-series |
| Unit Box Height | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Plastic/Polycarbonate (PC) |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| LED indicators | Yes |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | Black/White |
| Protection features | Impact resistant/Vandal proof |
| Auto-tracking | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| People counting function | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control | Yes |
| Tour recording | Yes |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Angle of rotation | 190 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/37000 - 2 s |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 29 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 16.4 ° |
| Minimum illumination | 0.02 lx |
| Pan range | -190 - 190 ° |
| Tilt angle range | -50 - 80 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) (panoramic camera) | 55 dB |
| Auto focus | Yes |
| Focal length range | 3.4-9.8 mm |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 45 m |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Flip & mirror | Yes |
| Frame rate | 60 fps |
| Gain control type | Auto |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Saturation/Sharpness |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 800/1440 x 1080/1920 x 1080 (HD 1080) |
| Text caption overlay | Yes |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | AV1/AVC/H.264/H.265/HEVC/M-JPEG/MPEG4 |
| Video streaming | Yes |
| Audio detection | Yes |
| Audio formats supported | AAC-LC/ADPCM/G.711/G.726/LPCM/OPUS/PCM |
| Audio system | 2-way |
| Audio system full duplex | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AE/IEEE 802.1x/IEEE 802.3af |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/ 2, TLS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/ RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/ v6, |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash)/MicroSDHC/MicroSDXC |
| Flash memory | 8 MB |
| Internal memory | 2000 MB |
| Microphone in | Yes |
| Terminal block port | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Line crossing detection/Moving object |
| Privacy protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS/EAP-TLS/MSCHAPv2/PEAP |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Power consumption (typical) | 3.4 W |
| Power source type | PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Depth | 156 mm |
| Height | 107 mm |
| Weight | 900 g |
| Width | 183 mm |
| Compliance certificates | CE/cUL/EAC/Electromagnetic Compatibility (EMC)/Federal Communications Commission (FCC)/ICES/KC/RCM/REACH/RoHS/Trade Agreements Act (TAA)/UKCA/UL/VCCI |
| Manual | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Doesn't contain | BFR/PVC |
| Model | P3275-V |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.004315 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.07 kg |