-
−5%
Cudy LT700 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G White
Cudy LT700 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Flash memory | 16 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Product type | Desktop/pole router |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | System, WLAN |
| Power source type | PoE |
| Security algorithms | WPA, WEP, WPA2-PSK, WPA2, WPA-PSK |
| DMZ support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10, 1000 Mbit/s |
| Port forwarding | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 20 dBmW |
| Windows operating systems supported | Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows 10 Pro x64, Windows Vista Business, Windows 8.1, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista, Windows 7 x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows 98SE, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows 11, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10, Windows Vista Ultimate x64, Windows 10 IOT Core, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows XP, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 2000, Windows 11 Enterprise, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows 8 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 7, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| PoE injector included | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| Supported network protocols | IPv4 / IPv6 |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | No |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| SIM card slot | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 2G standards | Edge, GSM |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Dual SIM support | No |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |