- New
Braun CareStyle 9 IS 9090 BK 2700 W 2 L EloxalPlus soleplate Black, Copper
Braun CareStyle 9 IS 9090 BK 2700 W 2 L EloxalPlus soleplate Black, Copper
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Steam boost function | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Auto power off after | 10 min |
| Maximum steam pressure | 9 bar |
| Product colour | Black, Copper |
| Heating time | 2 min |
| Steam boost performance | 750 g/min |
| Fast heat | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Number of settings | 6 |
| Soleplate type | EloxalPlus soleplate |
| Auto power off | Yes |
| Water tank capacity | 2 L |
| Precision tip | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Continuous steam performance | 190 g/min |
| Continuous fill | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Iron power | 2700 W |
| Suitable for tap water | Yes |
| Height | 475 mm |
| Width | 280 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Depth | 215 mm |
| Iron weight | 1.1 kg |
| Manual | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Cord length | 1.96 m |
| Hose length | 1.9 m |
| Cord storage | Yes |