-
−14%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Think Big, Create Fun!
16K Pressure Levels | Light & Handy | Multiple Applications
Industry-leading 16K Pressure Levels, Reproduce Your Drawing Delicately
Beginners deserve the best tool. The groundbreaking 16K levels of pressure sensitivity ensure your every stroke is rendered smoothly, precisely and naturally. By supporting 60° tilt , Deco 640 makes it easy to draw shaded strokes or rich line variations. Drawing on tablet is as natural as drawing on paper.
Capture Your Inspiration with Instant Response
With a pen resolution of 5080LPI and a report rate of 220RPS, there is no lag for the cursor to track the pen nib and all your drawings will be transferred to the computer speedy and stably.
Start Drawing with Ease and Efficiency
The ultra-narrow and curved edge design provides a spacious drawing area and reduces wrist fatigue. Together with 8 soft shortcut keys and a handy drawing pen, you can easily master the skills of drawing on a tablet with efficiency and comfort. Even long-time creation is not a burden.
Active Drawing Area
16 cm x 9 cm
Thickness
7.7 mm
Light Weight
170g
Unlock More Possibilities in Daily Life
Deco 640 is more than just a drawing tablet. Being slim and lightweight enough, it is also your digital notebook. Use it for free writing in your classroom or office and never miss out on.
Illustration
Let your imagination run wild in a creative world
Photo Retouching
Relive every wonderful moment
Document Signing
Say goodbye to tedious paper documents to make business communications efficient and environmentally friendly
Video Editing
Easy for video post-production and everyone is a director in real life
Mobile Creation
Create with inspiration wherever you are
Distance Education
Enable teaching and learning anytime and anywhere, making knowledge transfer convenient and flexible
Medical Conference Exchanges
Demonstrate the latest research results and clinical experience in real time
Your Perfect Partner for playing OSU!
Want to get fully prepared for OSU!? Deco 640 offers an immersive gaming experience with compact size and high response speed.
| Summary | XPPen Deco 640 Drawing Pad. Connectivity technology: Wired & Wireless, Resolution: 5080 lpi, Working area: 160 x 90 mm. Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Operating system installed: Android 10. Product colour: Black, Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 7, Windows 8, Mac operating systems supported: Mac OS X 10.8 Mountain Lion. Width: 188.3 mm, Depth: 7.7 mm, Height: 150 mm |
| Vendor Homepage | https://xp-pen.ua/deco-640/ |
| Unit Box Height | 0.035 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Buttons quantity | 8 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB |
| Number of programmable keys | 8 |
| Resolution | 5080 lpi |
| Tablet input type | Pen |
| Working area | 160 x 90 mm |
| Pen included | Yes |
| Pen report rate (points per second) | 200 |
| Pressure levels | 16384 |
| Wireless pen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Operating system installed | Android 10 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | -60 - 60 ° |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8 |
| Depth | 7.7 mm |
| Height | 149.96 mm |
| Width | 188.34 mm |
| Cables included | USB |
| Pen holder | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | Deco 640 |
| Model name | Deco 640 Drawing Pad |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001176 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.34 kg |