-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 6
business days
Advanced features require USB port and Logitech G HUB software. Download at LogitechG.com/GHUB.
| Summary | Logitech G PRO X Gaming Headset. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 2 m. Weight: 320 g. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.logitechg.com/ |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.245 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Cable length | 2 m |
| Control type | Buttons |
| Detachable cable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Sound pressure level (max) | 91.7 dB |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | DTS Headphone:X 2.0 |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Driver unit | 50 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 35 Ω |
| Magnet type | Neodymium |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 94 mm |
| Height | 195 mm |
| Weight | 320 g |
| Width | 138 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 242.5 mm |
| Package weight | 858 g |
| Package width | 106.5 mm |
| Accessories included in set | DAC converter |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Batteries included | No |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Ear pad material | Leatherette |
| Ear pads | Yes |
| Pouch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case gross weight | 3900 g |
| Master (outer) case height | 261 mm |
| Master (outer) case length | 443 mm |
| Master (outer) case width | 243 mm |
| Material | Aluminium/Leatherette/Memory foam/Steel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Capsule diameter | 6 mm |
| Dolby technologies | 7.1 Surround Sound |
| Extension cable length | 1.5 m |
| Minimum system requirements | - PC with USB port - Internet connection for optional software download |
| Packaging content | {loc-value} |
| Model name | PRO X Gaming Headset |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Product Net Weight | 0.32 kg |